Címke: zivatar

Látványos zivatar (2026.05.15.)

Végre elérkezett a nagy nap, a száraz periódus uralma végre megtörni látszik. A következő napokban országszerte jelentős mennyiségű csapadék hullhat , a legtöbb eső szombatra várható. Ma délután viszont még többfelé a zivataroké volt a főszerep, az egyik szépség Pásztó városát is meglátogatta, amelyből még egy látványos tubát is lencsevégre kaptak. (mi ezt nem láttuk élőben)

Az érkezés pillanatait a következő pár képen mutatjuk meg neketek:

Már távolodóban:

A szokásos panoráma képekből is csináltunk párat:

Mint az a bevezetőben is említettük, Kovács Ildikónak sikerült egy tubát is megfigyelnie, az ő képeit láthatjátok a következőkben:

Zivatarok hoztak felfrissülést, de nem mindenhol esett (2026.05.11.)

Hétfőn az ország több pontján alakultak ki zivatarok, melyek néhol felhőszakadással, jéggel és károkozó széllel is párosultak.

Ezen zivatarok némelyike magányosan,

vagy rendszerbe szerveződve enyhített valamelyest a súlyos aszályhezeten.

A zivatartevékenység estére sem állt meg, tőlünk északra a hátáron túl folyamatosan villogó cellák díszítették a késő esti, éjszakai égboltot.

Ahogy egyre sötétebb lett, egy tőlünk északra tartózkodó zivatar egyre aktívabb fokozatra kapcsolt, szikrázó percek következtek. A kelet felé távolodó rendszer már messze járt, irigykedve néztem a radaron vöröslő zivatarok lánculatát.

Az északra távolodó celláról azér készítettem pár távoli fotót, nagyon jó volt látni a multicellás zivatar hátoldalán, egyre magasabbra törő congestusokat megvilágító villámok parádés játékát.

A rendszer egyre távolabb került tőlünk, fényeit már a csillagos ég alatt láthattuk. Csodálatos éjszaka volt ez annak ellenére, hogy nekünk csak egy rövidke zápor jutott, így az aszály egyenlőre tovább dolgozik a térségben.

Zivataros télvége (2026.02.24.)

A mögöttünk álló hónapok igen változékony időjárási helyzeteket formáltak, amiben a napsütés igen kevés helyet kapott. Ezt akár negatív szemmel is nézhetnénk, de a mögöttünk álló száraz év tükrében erre nagyon is szükség volt. A természet szinte minden csepp vizet visszatartott amit pára,köd és persze csapadék formájában szépen lassan a visszaadott a talajnak, élővilágnak. Nagyon pozitív változás ment végbe a téli hónapokban, aminek kiemelten hálásak lehetünk. A patakok újra megteltek, a talaj ismét a víz éltető energiájától virul.

Ezt a borongós, párás időjárást, egy hidegfront hatására kialakuló konvektív két nap zárt le, mely helyzetben első nap a Dunától nyugatra, majd tegnap az Északi-középhegység középső területein is zivatarok alakultak ki. Erről a konvektív napról pár fotót is hoztunk nektek, a következő képeket Eger mellett készítettük.

Bámulatos peremfelhő augusztus utolsó hétvégéjén (2025.08.30.)

Az idei év eddig nemcsak csapadék, de kiemelten zivatarszegénynek is mondható volt térségünkben. A nyári időszakban sem dúskáltunk villámfényben, az éjszakai zivatarok rendre elkerülték térségünket, nagyon szegény periódust tudhatunk magunk mögött. Ezért is nagyon örültem a mögöttünk álló hétvége „házhoz jövő” zivatarának, ami ugyan nem a sötétségben érkezett, de ez nem is volt olyan nagy baj, így olykor látni lehetett a bámulatos zöldegélő színkavalkádját is.

Első körben a panoráma fotókat mutatom meg időrendi sorrendben, de a legjobb képekből is összeszedtem párat nektek.